Dokumentární film o vzniku Československa.
Scénář: PhDr. Dagmar Hájková, Ph.D., ThDr. Pavel Helan, Th.D.
Režie: Zdeněk Pojman
Stručný námět filmu:
Vznik Československa v roce 1918 byl spojen s velmi dramatickými a veřejnosti stále často neznámými událostmi. Podívejme se na zásadní okamžiky našich dějin prostřednictvím válečných osudů Milana Rastislava Štefánika, Edvarda Beneše a především Tomáše G. Masaryka, tedy toho, který je považován za bořitele velké monarchie a tvůrce nového státu. Měl skutečně pouhý profesor pražské univerzity takovou moc, aby zapříčinil zánik velké monarchie? Proč se společně s Štefánikem a Benešem postavil proti vlastnímu státu a stali se tak pohledem Rakouska-Uherska vlastizrádci? A jakou roli vlastně hráli v době první světové války intelektuálové – v našem případě lidé spjatí s pražskou univerzitou (později Univerzita Karlova v Praze).
Na první pohled se zdá, že Masaryk takřka bez problémů kráčel k cíli, který si vytkl na počátku války: vytvoření samostatného státu pro Čechy a Slováky. Jeho cesta však byla daleko komplikovanější. Dlouho nebylo jasné, ani samotnému Masarykovi, jak vše skončí. Dokumentární film JAK SE BOŘÍ MONARCHIE chce ukázat nejen klíčové okamžiky československého zahraničního odboje, a to i v jejich rozporuplnosti, ale i Masarykův soukromý život a vztahy k nejbližším spolupracovníkům.
Rámec natáčení: S dvojicí odborníků se vydáme v Česku i v zahraničí na místa, významná pro vznik Československa a především spojená s činností T. G. Masaryka. Jedná se např. o Rotterdam, Paříž, Londýn či Bad Schandau.
Hlavní štábové profese
námět a scénář: PhDr. Dagmar Hájková, Ph.D., ThDr. Pavel Helan, Th.D.
režie: Ing. Zdeněk Pojman
kamera a střih: Vilém Šrail
dramaturgie: Ladislava Jírová, Dagmar Smržová
výkonný producent: Jiří Vlach
kreativní producentka: Alena Müllerová
PhDr. Dagmar Hájková, Ph.D.
Masarykův ústav a Archiv AV ČR, historička. Specializuje se na české moderní dějiny, především první poloviny 20. století se zvláštním zřetelem k T. G. Masarykovi. Autorka řady odborných edic (např. Masarykovy, Benešovy a Štefánikovy korespondence) a knih o prvním československém zahraničním odboji (Naše česká věc; Emanuel Voska. Špionážní legenda první světové války). V ČT vystupovala mj. v Historii.cs a podílela se na přípravě dokumentů Druhý život Mistra Jana Husa a Neznámí hrdinové. Krycí jméno Victor.
ThDr. Pavel Helan, Th.D.
Univerzita Karlova, historik. Specializuje se na dějiny Itálie, především 19. a 20. století, církevní dějiny a československo-vatikánské vztahy.V České televizi se podílel na pořadech Jan Hus v cyklu Dějepis naruby, Turista v cyklu V kůži předků. Dále scénaristicky spolupracoval na dokumentárních filmech Mistr a Kazatel, Druhý život Mistra Jana Husa a Sedm pečetí Karla IV., kde měl i roli průvodce pořadem.